Blog > Komentarze do wpisu
LXVI Kawa - O niuchaniu słów kilka.

 

2012-04-22

                Czym jest węch, jak nie najmniej „zauważanym” zmysłem? Przypomina nam się on w sytuacjach ekstremalnych, kiedy zapach jest intensywny. Jednak jak z nim jest na co dzień? Skupiłem się na tym przez ostatni weekend.

                Wyjechałem z Lublina w miejsce o świeższym powietrzu. Zapach betonu w mieście się zmienił Naprawdę. Subtelne zmiany, a jednak kreujące całokształt. Trochę dalej z miasta, pod domem rodzinnym – świerki przy akompaniamencie roślinnej wilgoci. Wchodzę do budynku, znowu co innego – każdy dom ma swój charakterystyczny zapach, ba, czasami nawet każdy pokój ma swój charakter! Dziwię się, że po dwóch latach bycia przelotnym gościem, dopiero teraz zacząłem doznawać aromatu ścian mojego pokoju z lat bardziej młodzieńczych. Wieczorem, podczas marszu z miasta, idąc przez kończące się miasto, następnie wzdłuż rzeki, przecinając łąkę, czy po prostu po prostej drodze – tyle różnych aromatów. Noc bezwietrzna, a mnie otulają coraz to nowe zapachy.

                Wróciłem do Lublina, pierwszą reakcją było zdziwienie, że powietrze jednak gryzie, a bliżej mieszkania łączy się z młodymi kwiatami, tworząc dość duszną atmosferę. „Dobrze, że nie jestem tu dla zapachów” – pomyślałem. Dobrze, że Wy, ludzie, jeszcze jesteście częściami moich schizów. Pewnie, consuetudo altera natura – przyzwyczajenie drugą naturą człowieka – dzisiaj mnie ruszyło, jutro znów nie będę świadom tego wszystkiego. Dlatego właśnie łapiemy momenty, które nam się na życiorys złożą.

                Kuriozum jest, że na co dzień nie zauważamy zapachów, a jednak jak człowiek odpowiednio zaprogramuje sobie umysł, to stają się one nieodzownym elementem zdarzeń. Pal licho, że tymczasowym, dopóki się nie przyzwyczaimy i zapomnimy. Pamiętajmy, że jednak są i czasem warto spróbować je poznać.

                Na zakończenie chciałbym znów załączyć jakiegoś TED`a. Również nawiązuje do zmysłu, na który mało zwracamy uwagę, tutaj akurat mamy o słuchu – zamknijcie czasem w takim mieście oczy i całkiem skupcie się na dźwiękach – ciekawie jest.https://www.ted.com/talks/lang/pl/julian_treasure_5_ways_to_listen_better.html

poniedziałek, 23 kwietnia 2012, pan.doman

Polecane wpisy